Olta Balıkçılığı - Prof.Dr.Atilla ALPBAZ

 

Önsöz

Olta Balıkçılığı kitabımızı ilk olarak 1990 yılında yayınlamıştık. Aradan geçen zaman içerisinde olta balıkçılığı konusunda ülkemizde önemli gelişmeler oldu. Bunun yanında avlanabilecek balıklar konusunda is önemli azalmalar olduğunu gördük. Örneğin; 1970'li yıllarda izmir-Mordoğan taraflarında mercan avına gittiğimizde 3-4 kişi 30-40 kg. Mercan balığı avlamadan dönmezdik. Hele kış aylarında devamlı gittiğimiz bu avlarda olta balıkçılığının çok verimli ve zevkli dönemlerini yaşadık. Şimdi ise 3-4 tane küçük mercan tutulduğu zaman insanlar mutlu oluyor. Elbette ki halen balık yakalanabilecek alanlarımız mevcut. Ama özellikle iç sularda çok ciddi koruma önlemleri alınmadığı taktirde ve bu kitabın içerisinde birçok kez dile getirildiği gibi sportif amaçla yapılan oltacılıkta yakalanan balığı geriye bırakma koşuluna veya boy yasaklarına kesinlikle uyulmadığı taktirde bu kaynakların da tükeneceği kesindir. Bu nedenle balık avı yasaklarına uyulmasının ve uymayanların mutlaka kurallara uymasının sağlanmasının, olta balıkçılığının geleceği bakımından büyük önem taşıdığını hemen başlangıçta önemle vurgulamak istiyorum.

 

Kitabı hazırlarken artık günümüzde kullanılmayacak olan birçok bilgiyi ele almamaya çalıştım. Bu arada bir kitap için eksiklik olduğuna inandığım, özellikle iç su balıkları avı, makaralar, sopalar konusunda yeni bilgiler sunmaya çalıştım. Ayrıca birçok oltacı tarafından dile getirilen ve olta meraklılarına yararlı olabilecek çeşitli bilgileri de sunmayı hedefledim. Elbette ki olta gibi geniş bir konuda en iyisini yaptım demek mümkün değildir. Elimden geldiği kadar bilgi sunmaya çalışsam da bu kitabın pekçok eksiği olduğunu biliyorum. Yalnız mutlu olduğum bir konu var ki, "Tüm Yönleriyle Olta Balıkçılığı" kitabının 1990 yılında yayınladığımızda Türkiye'de çekilmiş resim bulmada çok zorlanmış iken internet dünyasında bu bilgilere ulaşmak günümüzde oldukça kolay olduğu gibi, teknolojinin gelişmesi ve olta meraklılarının olanaklarının da artmış olması nedeni ile bu konuda birçok arkadaşın fotoğraf çalışmalarından yararlanma olanağı buldum. Bu resimlerin olta bilimimize katkıları nedeniyle, kitapta isimlerini göreceğiniz tüm oltacı arkadaşlara yürekten teşekkür etmeyi bir borç biliyorum.

 

Bu arada "Tüm Yönleriyle Olta Balıkçılığı" isimli önceki yayınımızı beraber hazırladığım ve vefat eden Sn.Arif Özer'e tanrıdan rahmet diliyorum ve bu kitaba olan katkılarından dolayı şükranlarımı sunuyorum. Bu kitapta eski yayınımızdaki birçok bölüme yer verilmiş olamkla beraber 650 sayfa dolayında yeni bir çalışma olarak olta meraklılarına sunulmuştur. Umarım bu kitap olta meraklılarına yararlı olacaktır ve bunu hissetmek bizleri yürekten mutlu kılacaktır.

 

Yanlışları, doğruları ile hoşgörünüze sığınıyorum… Rastgele

 

Saygılarımla

 

Prof. Dr. Atilla ALPBAZ

Haziran 2008